logo-sm-01

Will McDonough Writing Contest

The Will McDonough Writing Contest, named in honor of the legendary Boston Globe sportswriter, takes place every year. This year, over 900 students from across New England participated in the contest. The winners are chosen by Globe Sports Editor, Joe Sullivan. The first place winners were honored in a Ceremony at TD Garden hosted by legendary sportscaster, Butch Stearns, which featured appearances and speeches from Will McDonough's daughter, Erin McDonough, ESPN Senior Writer Jackie MacMullan, The Sports Museum Executive Director, Rusty Sullivan, and Celtics President of Communications, Christian Megliola.

The contest is open to all students in grades 4 through 12.  

 

THE 2019 WILL MCDONOUGH WRITING CONTEST 

Enter your info below to receive updates on The 2019 Will McDonough Writing Contest.

THE 2018 WILL MCDONOUGH WRITING CONTEST 

Congratulations to this year's winners and honorable mentions. We read many great essays this year and look forward to The 2019 Will McDonough Writing Contest!

This year's award ceremony was featured on Fox 25 News - click here to watch the video.

Photo Credits: Steve Babineau

GRADE 4

1st Place

Hannah Patrick

Richardson Olmstead School

2nd Place

Bennett Goodwin

Old Hammondtown School

Honorable Mention

Gavin Colon

Aborn Elementary School

Honorable Mention

Bridgette McGinnis

Richardson Olmstead School

Honorable Mention

Anthony Delacono

Elmer S Bagnall Elementary

Honorable Mention

Jaheem Lawson

Nathan Hale Elementary

Honorable Mention

Daniel Markwarth

Richardson Olmstead School

Honorable Mention

Torin Cattanach

Elmer S Bagnall Elementary

Honorable Mention

Michael Rimas

Ohrenberger School

Honorable Mention

Alia Flores

Nathan Hale Elementary

GRADE 5

1st Place

Brady Antaya

Timony Grammar School

2nd Place

Brady Palladino

Tenacre Country Day School

Honorable Mention

Abby Borden

Richardson Olmstead School

Honorable Mention

Daniel Kallio

Richardson Olmstead School

Honorable Mention

Nicholas D. Chiasson

Tenacre Country Day School

Honorable Mention

Brianah Mathieu

Tenacre Country Day School

Honorable Mention

Emelie Kim

Francis Wyman Elementary School

Honorable Mention

Zack Mittelstadt

Meadowbrook School

Honorable Mention

Sara Shaff

Tenacre Country Day School

GRADE 6

1st Place

Montana Warren

Midland Street School

2nd Place

Abby Goldstein

Solomon Schechter Day School

Honorable Mention

Emma Shay-Tannas

Solomon Schechter Day School

Honorable Mention

Zeke Powers

Midland Street School

Honorable Mention

Brayden Johnson

W.S. Parker Middle School

Honorable Mention

Kaelin Higgins

W.S. Parker Middle School

Honorable Mention

Henry Myatt

W.S. Parker Middle School

Honorable Mention

Clark Li

McCall Middle School

Honorable Mention

Ariel Skolnick

Solomon Schechter Day School

Honorable Mention

Jaidyn Edmonds

Midland Street School

GRADE 7

1st Place

Olivia DiSandro

Pierce Middle School

2nd Place

Christina Astrid Sime

St. Michael School

Honorable Mention

Richard Bui

St. Michael School

Honorable Mention

Isabella Nevard

Sky View Middle School

Honorable Mention

Joe Cutting

Catholic Memorial

Honorable Mention

Micahel Collins

Catholic Memorial

Honorable Mention

William Masferrer

Catholic Memorial

Honorable Mention

Marcus Moore

Atlantic Middle School

Honorable Mention

Violet Montisanti

St. Michael School

Honorable Mention

Alex Baynes

St. Sebastian's School

GRADE 8

1st Place

Brendan Galvin

Catholic Memorial

2nd Place

John Marcucci

Catholic Memorial

Honorable Mention

Steven Perrin

St. Michael School

Honorable Mention

Andrew Roberts

Melican Middle School

Honorable Mention

Jack Donahue

Chapman Middle School

Honorable Mention

Sasha Sansiveri

Catholic Memorial

Honorable Mention

Sean Fay

Catholic Memorial

Honorable Mention

James Thomas

Catholic Memorial

Honorable Mention

Joey Borelli

Catholic Memorial

Honorable Mention

Nick Dirito

Catholic Memorial

GRADE 9

1st Place

Hunter Balducci

Catholic Memorial

2nd Place

Molly Barry

East Bridgewater Jr./Sr. High School

Honorable Mention

Giuseppe Presti

Catholic Memorial

Honorable Mention

Luke Orup

Catholic Memorial

Honorable Mention

Jaclyn Diemer

Hull High School

Honorable Mention

Seamus O'Brien

Catholic Memorial

Honorable Mention

Juan Oliva

St. Sebastian's School

Honorable Mention

Faith Bergeron

Littleton High School

Honorable Mention

Jack McBride

St. Sebastian's School

GRADE 10

1st Place

Noah Greif

Wakefield Memorial High School

2nd Place

Sean James O'Donovan

Catholic Memorial

Honorable Mention

Sarah Vail

Watertown High School

Honorable Mention

Gregory Redmond

Catholic Memorial

Honorable Mention

Sean Reid

Catholic Memorial

Honorable Mention

Patrick Spillane

Catholic Memorial

Honorable Mention

Ryan Odegaard

Catholic Memorial

Honorable Mention

Darius Gadsden

Catholic Memorial

Honorable Mention

Colton Keough

Catholic Memorial

Honorable Mention

Ani Manjikian

Watertown High School

Honorable Mention

Emily Campbell

Watertown High School

GRADE 11

1st Place

Bethany Pasko

The Rivers School

2nd Place

Omari Coker

Catholic Memorial

Honorable Mention

Nathan Follett

Watertown High School

Honorable Mention

Patrick Dunn

Tewksbury Memorial High School

Honorable Mention

Michael Sosik

Tantasqua Regional High School

Honorable Mention

Santiaao Abrill

Somerset Berkley Regional

Honorable Mention

Sorelle Alzaibak

Somerset Berkley Regional

Honorable Mention

Lillie Ferreira

Somerset Berkley Regional

Honorable Mention

Guy J Parenteau III

Somerset Berkley Regional

Honorable Mention

Teddy Xu

Catholic Memorial

GRADE 12

1st Place

Jessica Reis

Bishop Feehan High School

2nd Place

Catherine Casey

Somerset-Berkley Regional High School

Honorable Mention

Claudia Lilian Marr

Watertown High School

Honorable Mention

Molly Snook

Everett High School

Honorable Mention

Jacobus Cornelisse

Catholice Memorial

Honorable Mention

Didar Jajan

Watertown High School

Honorable Mention

Elian Guerrero

Watertown High School

Honorable Mention

Carey Arruda

Somerset-Berkley Regional High School

Honorable Mention

Hailey Dibacco

Watertown High School

 

If you have any questions regarding this year's writing contest, please contact Deborah Kim at dkim@sportsmuseum.org.